Cze
13

Piknik Seniora

W sobotę trzynastego czerwca 2015, na terenie Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana w Gdańsku odbył się trzeci Piknik Seniora. Nadrzędną ideą organizacji Pikniku Seniora jest edukacja obywatelska z naciskiem na podniesienie świadomości praw i zagrożeń.

Goście mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie dotyczącym zagrożeń ze strony oszustów – czyli jak nie dać się oszukać metodą „na wnuczka” przygotowanym przez fundację „Warto wiedzieć” oraz w wykładzie dotyczącym odszkodowań w wypadkach komunikacyjnych, przygotowanym przez stowarzyszenie Interalia.

Schowek01Na stanowisku stowarzyszenia Interalia można było również zasięgnąć bezpłatnej opinii prawnej oraz porozmawiać na temat finansów osobistych z przedstawicielem firmy Incapital.

– seniorzy najczęściej pytają o sprawy spadkowe, takie jak zachowek oraz testament – mówi Łukasz Pająk z Interalia- głównie wątpliwości sprawia rozróżnienie między formami zabezpieczenia spadkobierców, czyli jak najlepiej zabezpieczyć członków rodziny, ale też w jaki sposób wykluczyć kogoś z dziedziczenia. Wiele pytań rodzą również sprawy mieszkaniowe, takie jak służebność i inne możliwe formy przekazania mieszkania.

Sporo pytań dotyczących odszkodowań pojawiło się po wykładzie prowadzonym przez Aplikanta Radcowskiego Magdalenę Chudy – pytania dotyczyły w dużej mierze spraw, z którymi stowarzyszenie Interalia ma styczność na co dzień tj. czy należy się odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w wyniku upadku na chodniku, czy kiedy kierowca autobusu miejskiego gwałtownie zahamował i to spowodowało uszkodzenie ciała.

Swoje stanowisko miał również Narodowy Bank Polski promujący akcję „Nie daj się nabrać, sprawdź zanim podpiszesz” dotyczącą podnoszenia świadomości ryzyka inwestycyjnego, można było tam również otrzymać informacje dotyczące kart płatniczych i kredytowych oraz jak je w przypadku zagubienia czy kradzieży szybko i skutecznie zastrzec.

Schowek02

Uczestnicy Pikniku oprócz elementów edukacyjnych mogli zapoznać się z propozycjami aktywnego spędzania czasu, oraz wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez wystawców. Można było spróbować swoich sił pod opieką trenera na zajęciach Nordic Walking lub zmierzyć się z egzotyką na zajęciach Thai Chi, co dla niektórych było absolutną nowością – Thai Chi jest dla mnie całkowitym zaskoczeniem – mówi pani Zofia, zwłaszcza, że nie wygląda to jak sztuka walki a raczej połączenie tańca z gimnastyką.Schowek03

Młodsi uczestnicy Pikniku mogli sprawdzić na własnej skórze efekty starzenia się, zakładając specjalny strój.

Trzeci Piknik Seniora był okazją do zapoznania się z wieloma formami aktywności , nie tylko związanymi z wysiłkiem fizycznym, na warsztatach przygotowanych przez Pałac Młodzieży w Gdańsku można było rzeźbić w glinie oraz wypróbować inne formy zajęć manualnych.

Na scenie można było zobaczyć występy artystyczne, zarówno w wykonaniu dzieci jak i nestorów, a skuteczne zachęty prowadzącego wprawiały w ruch również widownię.

Schowek04